reklam alanı

Trakya Üniversitesinde ‘çevrim içi sınav’ tartışması

 Trakya Üniversitesinde ‘çevrim içi sınav’ tartışması
reklam alanı

Trakya Üniversitesinde koronavirüs salgını sebebiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen sınavlarla ilgili öğretmen ile öğrenciler arasında geçen diyalog sosyal medyada tepki topladı. “Herkesin bilgisayarı yok” diyen öğrenciyi adeta azarlayan akademisyenin söyledikleri büyük tepki toplarken, bazı kişiler tarafından ise öğretim görevlisi haklı bulundu.

Trakya Üniversitesinin uzaktan eğitim platformunda, çevrimiçi yapılacak sınavlarda bazı derslerdeki kamera zorunluluğu ile ilgili öğrencilerin soru sorması üzerine, öğretim görevlisinin verdiği “Sınava girme zorunluluğunuz yok. Herkese üniversite mezunu olacak diye bir şey yok.” cevabı sosyal medyada büyük tepki topladı.

Trakya Üniversitesinde bir bölümün öğrencileri ile bir öğretim görevlisi arasında ‘online’ sınavda kamera zorunluluğu tartışması sosyal medyada paylaşıldı. On binlerce kez görüntülenen videoda, öğretim görevlisinin, öğrencilerin kamera tedarik etmeleri ve sınav esnasında kamera açmaları gerektiğini söylemesi üzerine, bir öğrenci, “Hocam, çoğu öğrencinin bilgisayarı yok. Telefondan girdiğimiz için aynı anda kamera açık iken sistemden işaretleyemeyiz ki. diyor. Bunun üzerine öğretim görevlisinin verdiği, “Bilgisayarım yok, internetim yok… Bu sizin sorumluluğunuzda olan bir şey. Sınava girme gibi bir zorunluluğunuz yok, tamam mı? Herkes üniversite mezunu olacak diye bir şey yok yani.” şeklindeki cevap sosyal medyada büyük tepki topladı. Bazı kişiler ise öğretim görevlisine hak verdi.

REKTÖRLÜKTEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili olarak Trakya Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

“Öğretim Görevlimiz Özer Özçelik’in, ders sırasında öğrencileriyle yaptığı iyi niyetli bir sohbetin, maksatlı bir şekilde ‘kes-yapıştır’ yöntemiyle ve kanunsuz olarak sosyal medyadan paylaşılmasından ve tamamı görülmeyen bir video üzerinden linç girişimi başlatılmasından büyük bir üzüntü ve rahatsızlık duyduk. 45 bine yakın öğrencisi bulunan üniversitemizde, sınavların şekli (online, ödev, proje, sunum vb.) öğretim elemanlarımızın teklifi ve ilgili birimin yönetim kurulu onayı ile belirlenmektedir. Sınavların uygulanmasına ve değerlendirilmesine yönelik şartlar, dersi veren öğretim elemanının yetkisindedir.

Diğer taraftan online eğitim için teknolojik imkanı bulunmayan tüm öğrencilere, bulundukları şehirlerdeki üniversiteler ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından, ücretsiz olanaklar sunulmuştur.

Trakya Üniversitesi olarak bu zorlu süreçte, gerek öğretim elemanlarımız gerekse öğrencilerimiz açısından, konu ne olursa olsun, herkesi koruyacak bir yaklaşımla ve hassasiyetle hareket etmeye devam edeceğimizi, hiçbir şekilde sınav suistimallerine izin vermeyeceğimizi, kanunsuz ve izinsiz olarak yapılan benzer paylaşımların hukuki anlamda takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.” 

reklam alanı
Yorum Yap